Jaké zařízení zakoupit - práce s GNSS zařízením a aplikační programy

Hlavními a nejznámějšími výrobci GNSS zařízení jsou v ČR Trimble, Topcon a Leica. Kromě toho zde jsou společnosti nabízející zařízení třeba čínské provenience, použitá zařízení atd. Z dlouholeté zkušenosti doporučujeme se pořízení takových zařízení spíše vyhnout, i když jejich cena je podstatně příznivějši, než u "renomovaných" dodavatelů/výrobců. Riziková bývá otázka záruky, náhradních baterií, návaznost na další nakupované zařízení, aplikační program pro měření atd.

Technicky a vlastnostmi nejsou mezi jednotlivými typy GNSS zařízení různých výrobců zásadní rozdíly, pokud porovnáváme zařízení stejných výkonostních parametrů a vlastností. Cenově existují poměrně větší rozdíly - za některá GNSS zařízení si výrobci nechají více zaplatit z titulu značky. Při porovnání cen je třeba dávat pozor na parametry jednotlivých zařízení, abychom srovnávali cenu stejně výkonných, respektive výkonově srovnatelných zařízení.

Pokud se rozhodujeme mezi výkonově obdobnými zařízeními je mnohem důležitější, než samotné zařízení, přívětivost a funkce aplikačního programu pro GPS měření. Zejména je důležitá snadnost přenosu naměřených hodnot z GPS zařízení do systému LPIS pro další zpracování, snadnost přenosu vytvořených podkladů pro měření z LPISu do GPS zařízení atd. V minulosti někteří výrobci přenos údajů mezi GPS zařízením a počítačem pro další zpracování řešili speciálním aplikačním programem,který si uživatel musel k aplikaci(programu) na GPS měření zvlášť přikupovat.

Samostatnou skupinou jsou GPS aplikace (programy pro GPS měření) např. v mobilních telefonech. Z technického hlediska se ve většině případů jedná o jednofrekvenční GPS zařízení, kde lze očekávat polohovou přesnost v rámci jednotek metrů a někdy i odchylku 10 až 15 metrů od skutečné polohy. Takovým zařízením je možné měřit např. výměru, ale většinou nejsme schopni naměřenou hodnotu přenést do systému LPIS pro další zpracování, nehledě na to, že tyto aplikace v naprosté většině provádí měření v jiném souřadnicovém systému, než jaký je jinak v ČR používán (souřadnicový systém JTSK).